2024. március 27., szerda

Húsvét Izraelben

 

Húsvét Izraelben

Húsvét Izraelben

Mi is a húsvét?

A húsvét, más néven pászka vagy feltámadás vasárnapja, egy keresztény fesztivál és kulturális ünnep, ami Jézus halálból való feltámadására emlékezik, és az Újszövetség szerint a keresztre feszítést követő temetésnek a harmadik napján történt. 2024-ben a húsvét március 31-re, vasárnapra esik.

Húsvét Izraelben:

A húsvét, akárcsak a karácsony Izraelben, egyike az év két fő időszakának, amikor a keresztényeknek kifejezetten érdemes ellátogatni az országba. Ez az egyik legizgalmasabb és legkülönlegesebb időszak az ő számukra, hiszen egyedülálló élmény az ünnepet azon a helyen tölteni, ahol az eredeti húsvéti történet játszódik. Ezért nem is csoda, hogy ebben az időszakban Jeruzsálem megtelik a világ minden tájáról érkező zarándokokkal.

Hogyan ünnepeljük a húsvétot Izraelben:

Az ünnepnek a központi elemeire természetesen leginkább Jeruzsálem városában kerül sor.

Az ortodox és katolikus keresztények a jeruzsálemi óvárosban található Szent Sír-templomra fókuszálják a megemlékezéseiket, ahol a negyedik század óta Jézus keresztre feszítését, temetését és feltámadását ünneplik.

Bár 2024-ben húsvét vasárnapja március 3-ra esik, a különleges istentiszteletek hamarabb, már a nagyhét idején elkezdődnek. Ebben az időszakban színes és élettel teli csoportosulások jönnek létre, ahol az emberek közösen járnak hittársaikkal, Jézus utolsó lábnyomait követve.

 

Íme egy összefoglaló az éves vallási eseményekről az óvárosban:

Virágvasárnapi körmenet az Olajfák hegyén - március 24

Virágvasárnapon az Olajfák hegyéről induló katolikus és protestáns zarándokok ezrei himnuszokat énekelnek és pálmaleveleket lobogtatnak, felelevenítve Jézus jeruzsálemi belépését. A körmenetre a délutáni órákban kerül sor, az Olajfák hegyének keleti lejtőjén lévő Bethpage-templomtól indulva a Getsemáné kertbe haladva, majd az óvárosban a Szent Anna-templomnál végződve.

 



Nagycsütörtök - március 28

A lábmosás egy hagyomány, amely Jézust utánozza tanítványai lábainak mosásában. Ezen a napon a hívők zarándoklatot tartanak a Szent Megváltó templomtól, amit a lábmosási rituálé és szent óra követ az Olajfák-hegyi Getsemáné kertben, majd ezt egy csendes magánimádsággal zárják le a résztvevők.

Nagypéntek - március 29

A húsvét egyik legikonikusabb eleme Izraelben a híres Nagypénteki Körmenet, amelyben keresztény zarándokok ezrei vonulnak végig a Via Dolorosán az óváros keresztény negyedében, kereszteket cipelve, hogy megemlékezzenek arról a napról, amikor Jézust keresztre feszítették és eltemették. Este a katolikusok temetési körmenetet tartanak a Szent Sírnál, a protestánsok pedig az óvárosi templomokban és a jeruzsálemi sírkertnél, ahol angol nyelven is tartanak istentiszteletet.




2024. március 25., hétfő

Purimi muri

 

A zsidóság egyik legvidámabb ünnepe a Purim. A megmenekülés és a vigadozás ünnepe. Purim napjait temérdek vidám és nem mindennapi program övezi, ünnepelve a győzelmet és megemlékezve arról, hogy a zsidók történelmében minden keserűség és siralom végül örömre és ünnepre fordul.

Az idei purim azonban eltér a korábbi évek ünneplésétől, bár nem feltétlenül külsőleg. Az ünnep örömteljes hangulata szembe megy az Október 7-ei támadások által létrejött érzésekkel, hangulatokkal és azzal a tudattal, hogy 134 túsz továbbra is fogságban van Gázában miközben katonák is esnek el a harcokban.


Ennek ellenére, még akár csak dacból is, az ország nagy részén a szokásos módon tartották meg az ünnepet. Az ünnep alatt Izraelben és a világ számos országaiban a zsidó gyerekek olyan jelmezben indulnak óvodába, iskolába, amiben csak szeretnének. Az utcákon már kora reggel látni a purimi készülődést, a királylánynak és szuperhősnek öltözött gyerekektől az utcabálokra és felvonulásokra készülő felnőttekig. A nap folyamán mindent a kollektiv hangzavar és vígasság követ.

 


Purimkor az evés-ivás-vigadás és jelmezbe öltözés mellett hagyomány az ajándékozás és adakozás a barátok és család között amit nagy főzések, hidegtálak, és sok-sok purimi házisütemény készítése kísér. Ezekben a napokban a zsinagógákban felolvasásokat tartanak az Eszter tekercsből de az sem ritka, hogy bárokban, klubbokban, tornatermekben gyűljenek össze tömegesen a felolvasásra.

Idén a Jeruzsálemi purim az ünnep megtartásával kapcsolatos kezdeti bizonytalanság ellenére hozta a purimi hangulatot. Izraelben a lakosság jelmezbe öltözve és az utcákon felvonulva ünnepelt. Annak ellenére, hogy valamilyen szinten a háború és a még fogságban lévő túszok gondolata beárnyékolta az ünnepet, az ünneplő tömeg a purimhoz méltóan lelkesen és örömteli hangulatban töltötte a purimi napokat.


A purim ünneplése nem csak Izraelre korlátozódott. Más országokban, városokban is sor került a zsidó hagyományok szerinti ünneplésre.

Budapesten is régóta találkozhatunk a zsinagógán kívüli purimi bulikkal, megilla olvasásokkal.

Idén lehetőségünk volt a purimi ünneplésre az Auróra klubban ahol, beöltözős megilla olvasással, purimi kézműves foglalkozásokkal és a Zsidó Táncház programjával várta az érdeklődőket Bob Cohen és Móser Ádám. A Gólem szinház vasárnap kortárs zsidó kulturális és sütifesztivált szervezett ahol megkóstolhattuk a hagyományos purimi süteményeket és egy varázslatos fesztiváli látképet varázsoltak az érdeklődő családoknak a Csányi utcában. Emellett pedig Eszter könyvének felolvasát hallgathattuk és jazz-koncerten vehettünk részt ezen a hétvégén a Bálint-ház szervezésében.


Fotó kredit: Keller Zoli