2019. szeptember 26., csütörtök

Miért eszünk mézes almát Ros Hasanakor?

Nemsokára itt van Ros Hasana, a zsidó újév. Az ünnep idén szeptember 29-én kezdődik és október 1-én este ér véget. Két nap, a reménykedés és a mézes alma jegyében! De miért eszünk ilyenkor mindent mézzel?

Az újévi menü szinte minden eleme tartalmaz valami édeset, valami szimbolikusat. Ilyenkor, csak úgy, mint Peszachkor, mindennek, ami az asztalra kerül, van valami plusz jelentése is. Kezdjük mondjuk a mézzel.


A zsidó év első hónapjától (tisri) kezdve, egy hónapig méz helyettesíti a sót a szombati vacsorákon. A kenyéráldást Ros Hasanától kezdve egy hónapig nem sóval, hanem mézzel mondjuk, ezzel testesítve meg azt a kívánságunkat, hogy az elkövetkező évben csak édes dolgok történjenek velünk. A szombati vagy ünnepi kalács, magyarul bárchesz, is átalakul ilyenkor. Kicsit kevesebb a tésztájában a só, több a cukor és hosszúkás alakúból kerekké változik, ezzel utalva az év kerekségére és a természet körforgására is.

Az ünnepi kenyéráldás után, ilyenkor a vacsora következő eleme, a mézes alma, ami az év kereksége mellett, az édenkertet is szimbolizálja. Egy midrás szerint ugyanis, az édenkert tele volt állandóan virágzó almafák lugasaival. Az almát, a zsidó hagyomány a lehető legtökéletesebb gyümölcsnek tartja, mivel szép a szemnek, csodálatos az illata és elbűvölő az íze. Az almát pedig azért mártjuk ilyenkor mézbe, hogy a hozzáadott édességgel még inkább kihangsúlyozzuk a gyümölcs tökéletességét.


A kerekség és az édesség az a két elem, ami nagyjából irányítja az ünnepi menüsor kialakítását.
Kerül az asztalra ilyenkor egészben sült mézes csirke, párolt almával, vagy reszelt káposzta és alma salátával, gránátalma, póréhagyma, répa. halgolyók – gefilte fish és ezek különböző variációi.
Egy tipikusan kelet-közép-európai étel ilyenkor a tzimesz, ami nem más, mint párolt, mézes répa saláta, fahéjjal, naranccsal, csillag ánizzsal, kardamonnal és sok aszalt mazsolával vagy szilvával. A receptek természetesen régióról-régióra, családról-családra változnak, de nagy eltérés nincs. Van, aki narancslé helyett édes fehér bort önt a párolódó répához. Érdemes próbálkozni, kipróbálni új fűszereket, aszalt gyümölcsöket, esetleg fügét hozzá. Természetesen csak és kizárólag akkor, ha nem a nagymama féltve őrzött receptjét próbáljuk idén mi is újra alkotni.

Shana Tova u’metuká! Legyen mindannyiunknak édes és örömmel tel új éve!

2019. szeptember 25., szerda

Izraeli pas de deux-k a 13. Pécsi Nemzetközi Balettgálán


Idén immár 13. alkalommal gördültek fel a Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó függönyei szeptember 13-18-e között. Az egy hetes program lehetőséget biztosít a magyar és külföldi balett társulatok számára, hogy bemutassák legfrisseb munkáikat, illetve hogy a szakma találkozhasson egymással.

Kredit: Csendes Krisztina 

A házigazda Pécsi Balett mellett fellépett a Győri Balett, a Bozsik Yvette Társulat, a Magyar Állami Népi Együttes, a Duda Éva Társulat, az M Studio Sepsiszentgyörgyről, az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat, és Dániából érkezett a Black Box Dance Company.

Kredit: Csendes Krisztina 

A több éve nagy sikert arató nemzetközi balettgála 2019-ben sem maradt el. A nézők látványos részleteket láthattak a moderntánc világirodalmából és a világhírű klasszikus balett repertoárból a Kodály Központban. Izraelt idén az Israel Ballet két szólistája, Victoria Dorodna és Ludvig Ispiryan képviselte nagy sikerrel. A páros elsőnek a ’La Corsaire’ című, klasszikus balett nagy duettjét táncolta, majd Dwright Rhoden kortárs koreográfiájából, a Moon Over Jupiterből adtak elő.
A gálára évek óta érkeznek izraeli fellépők az illusztris európai társulatok mellett.

Kredit: Csendes Krisztina 


2019. szeptember 13., péntek

5 kortárs izraeli művész, akit érdemes ismerni

Ha modern dizájn vagy kortárs művészet kerül szóba, Izrael már jó ideje ott szerepel a nemzetközi, kortárs művészeti térképen. Most összegyűjtöttük azt az öt, veterán vagy épp feltörtekvő képző és iparművészt, akikre érdemes odafigyelni.

Broken Fingaz BFC

Foto Credit: https://urban-nation.com

Izrael legsikeresebb interdiszciplináris street-art csapata a Broken Fingaz - négy srác a haifai utcákról, akiknek Banksyhoz hasonlóan nem lehet tudni az igazi nevét. A fiúk nem csak Haifa de Európa, Amerika, Ázsia jelentősebb nagyvárosainak falain is nyomott hagytak már pop-art hangulatú alkotásaikkal. A csapat szinte minden művészeti területen alkot - a textil dizájntól kezdve, a grafikákon, graffitin, kollázsokon át, a videó animációkig, de készítettek már klippet a U2 zenekarnak is. Remélhetőleg hamarasoan Budapesten taláűlkozhatunk velük.



Andi Arnovitz

Andi Arnovitz koncept művész, különböző installációkon, grafikákon, plasztikákon keresztül vizsgál olyan nehéz témákat, mint a meddőség, válás, családon belüli erőszak, de foglalkozik politikai, vallási és gender központú témákkal is. A jeruzsálemi művész célja, hogy munkái vizualitásán keresztül hozza közelebb a felvetett problémát a nézőhöz, és a műalkotás megértési folyamatán keresztül, a témával kapcsolatos, befogadói prekoncepciót kitágítsa.

Nők csöndes sora (2010) - dekupázs technikával készített matrjóska babák, kézzel varrt dobozban.
Fotó: andiarnovitz.com 

Aronovitz munkáit a világ sok pontján kiállították már - Franciaországtól Kínán át az Egyesült Államokig. Alkotásai megtalálhotók magángyűjteményekben, illetve múzeomokban is.

Imák Mellénye (2009), papí, talált imakönyv, rojtok
Fotó: andiarnovitz.com
Fatma Shanan Dery

Razan and Adan 2 (2012), olaj és vászon
Fotó: http://www.fatmashanan.com

Fatma Shanan drúz származású, tel-avivi vizuális művész. Hatalmas olaj festményein, a közevetlen környezetébe tartozó emberek, jelenetek jelennek meg, leginkább szülőfalujából, Julis-ból. Alkotásaival dekontstruálni próbálja mindazokat a merev határokat, melyek a festészetet, a nemi és nemzeti identitást körülveszik és igyekszik egy hajlékonyabb, a határokon átfolyó értelmezési lehetőséget kínálni a nézőnek ezek értelmezésében. 

Önarckép szőnyeggel (2017) olaj, vászon
Fotó: http://www.fatmashanan.com

Legutóbbi sorozatában, az önmagáról, mint művészről, nőröl alkotott képpel játszik. Saját portéját mossa össze egyre inkább, az őt körülvevő környezettel. 
Mikozben a személyiség és identitás határok szétmosódnak a festményein, a tér, illetve az azt megtesítő tárgy - a szőnyeg, állandó marad. 

Shanan 2016-ban megkapta a Tel-Aviv Múzeum legjobb figuratív művésznek járó díját. 

Függő szőnyeg (2011), olaj és vászon
Fotó: http://www.fatmashanan.com


Medve és Munkás, print
Fotó: Museum of Communicm in Czech Republic
Kleinhouse többszörös díjnyertes grafikus,. különleges grafikáira nagy hatással volt a belga képregénykultúra, illetve a japán mangák vizuális világa. Igazi művészi hangját a Betzalel Egyetem elvégzésue után találta meg. Sokáig szabadúszó grafikusként dolgozott olyan nagy cégeknek, mint a Stella Artois, Harper Collins, BBC. Nemrég saját tervezői stúdiót alapított Astro Tiger néven, ahol kifejezetten céges arculat tervezéssel foglalkozi. 


Lót és felesége
Az eredetileg Buenos Airesben született, Sylvia Feinsten bibliai témákat dolgoz fel különleges, absztrakt szőnyegein. Képeivel nem történetet mesél el, hanem az egyes történetek központi drámáját igyekszik megragadni. Feinstein képeit hagyományos, régi franci aoubusson technikával készíti, de modern, helyi anyagokkal. Stúdiója és műhelye Modiinben található, de képei jelen vannak a világ jelentős múzainak gyűjteményében is.